Janusz Filipowski Wspomnienie

(redaguje Ireneusz Filipowski dla potomków)
Janusz Filipowski-Wspomnienie
Rodzinne miasto Ojca - Wolsztyn leży nad dwoma jeziorami: Berzyńskim i Wolsztyńskim - zdjęcie przedwojenne.Obok reprodukcja obrazu niemieckiego malarza E.Düsterhöfta z 1931 roku. Obraz wisi w naszym domu rodzinnym w Krotoszynie

Ojciec, a Wasz dziadek Janusz Filipowski urodził się 01.10.1918 w Grodzisku Wlkp.Potem rodzice przeprowadzili się doWolsztyna. Miał dwóch braci i trzy siostry. Rodzicami Jego byli Kazimiera i Edward Filipowscy Nie znałem mojej babci Kazimiery i dziadka gdyż zmarli jeszcze przed moim urodzeniem.Dziadek prowadził w Wolsztynie przed II wojną światową sklep spożywczy była też dziczyzna,sprzęt i broń myśliwska.Był to tzw.sklep kolonialny.
Kazimiera i Edward Filipowscy

Najstarsze zdjęcie z braćmi Lechem i Ludwikiem(około 1922r.) oraz zdjęcie: Janusz z Ludwikiem na rybach (j.Bieluń 1926r.)
Rok 1930 pierwsza klasa gimnazjalna i zdjęcie z legitymacji harcerskiej.
Lata młodzieńcze Ojca przypadły na okres międzywojenny.W Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku bardzo żywo zaczął rozwijać się ruch harcerski.Ojciec wstąpił do harcerstwa w klasie gimnazjalnej, wraz z bratem Ludwikiem aktywnie działali w harcerstwie jako zastępowi.Zdjęcia z albumu Ojca pokazują, że co roku organizowano obozy nad jeziorami w okolicach Przemętu, Olejnicy, Wielenia.Harcerze mogli wybierać do woli,bo w okolicach Wolsztyna jest ponad trzydzieści jezior.

Rok 1931 obóz w Przemęcie: komenda obozu, przy sztandarze i kapliczce obozowej
W roku 1932 na obozie w Wieleniu k/Kaszczoru, widać pierwsze "pływadła" w tym czasie na pewno u Ojca wzrosło zainteresowanie żeglarstwem i "wielką wodą".Pokazują to dalsze zdjęcia ze zlotu harcerzy w Gdyni w 1933r.Nowo wybudowany port w Gdyni był wówczas dumą Polski, a obchody "Dni Morza" były niemalże świętem narodowym.
Rok 1933.Obóz wędrowny do Gdyni.Polskę odwiedzili wtedy skauci angielscy z Robertem Baden-Powellem-twórcą światowego skautingu/od lewej:Baden-Powell,hm.Skarżyński,hm.Olbromski,gen.Składkowski/.

Gdynia 16 sierpnia 1933r. Cumowanie. Pierwszy skaut witany na lądzie. Angielskie skautki w Gdyni. Zbiórka drużyny. Pochód w Wolsztynie 11 listopada 1933r. Wigilia harcerska. Obóz harcerski w Olejnicy 1934r.
Zdjęcia w albumie z roku 1935 dokumentują kilka wydarzeń z życia mojego Ojca.Były to manewry w ramach przysposobienia wojskowego, potem wyprawa w lipcu na zlot harcerzy w Spale (W dniach 10-25 lipca 1935 r. odbył się w Spale - wsi nad Pilicą - III Jubileuszowy Zlot ZHP z udziałem harcerzy polskich oraz delegacji harcerstwa zagranicznego i organizacji skautowych , łącznie ponad 25 tysięcy osób),w sierpniu obóz żeglarski w Kiekrzu k/Poznania i zdjęcie z listopada 1935r.-przyjęcie do Sodalicji Mariańskiej.
Na zlocie w Spale gospodarzem był prezydent Mościcki.
Ostatni harcerski obóz żeglarski Kiekrz 1935r.Zdjęcie z kolegą Krotofilem.
Sodalicja Mariańska w Wolsztynie - listopad 1935r.
Od roku 1936 w planach życiowych było już tylko morze i marynarka wojenna.W lipcu nastąpił wyjazd z kolegami nad morze na obóz Przysposobienia Wojskowego w Rozewiu.
Zdjęcia poniżej.

Rok 1937.Wycieczka harcerska do Gdyni.Z braćmi Lechem i Ludwikiem oraz zdjęcie z dowodu osobistego.

W 1938 roku zapadła decyzja o wstąpieniu na ochotnika do Marynarki Wojennej
Z kolegami przed wyjazdem do Marynarki.

Ciężki kurs rekrucki na poligonie.

A potem uroczysta przysięga na placu apelowym w koszarach na Oksywiu
III-cia Kompania Szkolna Rocznika 1938r. Zdjęcie po przysiędze na placu przy maszcie ćwiczebnym w koszarach na Oksywiu.
Oryginalna   wstążka   z   czapki   marynarskiej  Niszczyciela ORP "Błyskawica""

Podstrona w budowie. C.D.N...

Powrót do strony głównej

GALERIA ZDJĘĆ (robocza)

Zwracam się do krewnych i rodzeństwa o pomoc w redagowaniu podstrony napisz do mnie
Skype Me™!